Sinergija - Beogradski med

New Balkan Cuisine

Zašto nosimo bedž sa pčelicom?

U okviru filozofije koncepta New Balkan Cuisine jedna od najvažnijih tema je sinergija, saradnja sa pojedincima i organizacijama u čiju viziju i proizvod verujemo i sa kojima delimo vrednosti

Povezivanje sa ljudima koji su entuzijasti unutar svojih sfera i koji imaju savršeni proizvod je jedna od misija New Balkan Cuisine. Zato smo započeli saradnju sa proizvođačima Mad Med brenda koji su posvetili svoje vreme, resurse i energiju da razviju jedinstveni urbani pčelinji centar i koji pružaju priliku široj javnosti da se upozna sa pčelama i njihovom važnom ulogom za naš ekostitem, a uz to uživaju u kvalitetnom i izuzetno zdravom proizvodu.

Braća Mardešić koji su osnivači Mad Med brenda i centra, zajedno sa kolegama iz Beogradskog udruženja pčelara, kao i sa ekipom iz Silosa uz podršku GAIA pokreta zajednički rade na očuvanju pčela. Njihovi projekti su posvećeni tome da pomognu svim polinatorima u Beogradu, a pčelinjak je otvoren za sve zainteresovane posetioce koji bi hteli  da upoznaju pčele.

Sinergija meda i New Balkan Cuisine

Kroz saradnju sa Mad Medom, New Balkan Cuisine tim ima priliku da uči o proizvodnji hrane u urbanoj sredini – kaže Vanja Puškar. Takođe nam se pruža prilika da odbacimo predrasude koje imamo ka proizvodnji životnih namirnica u urbanoj sredini. Kroz primer beogradskog meda imamo direktnu potvrdu da u urbanoj sredini itekako može da se proizvede kvalitetna sirovina.

Na degustaciji meda smo imali priliku da osetimo kompleksnost ukusa šumskog meda koji ima veliku gastronomsku primenjivost. Višeslojna aromatika nas je inspirisala za dalji razvoj jelovnika. A to je ujedno i prva tačka saradnje koju vidimo, a mogućnosti su mnogo šire od toga, želimo da radimo na afirmaciji priče o proizvodnji meda i važnosti pčela za naš ekosistem.

New Balkan Cuisine med

U okviru centra postoje košnice New Balkan Cuisine kroz koje se prikuplja med za potrebe restorana. Za početak smo šumski med iskombinovali u desertima, u Ivi sa karfiolom, a u Tisi sa kompot kajmak kolačem. Med se tu koristi u sirovom obliku kako bi se u potpunosti osetila aromatika.

New Balkan Cuisine košnica

New Balkan Cuisine košnica

PČELE U URBANOJ SREDINI

Ekipa koja stoji iza MadMed priče ima viziju – da proširi informacije o pčelama i njihovoj važnosti za čovečanstvo. Razgovarali smo sa Davidom, jednim od osnivača o važnosti pčela i kvalitetu gradskog meda.

Šta možemo da naučimo od pčela?

Pčele su toliko savršena bića da ukoliko bi prihvatili samo deo njihove organizacije, ljudskom rodu bi bilo neuporedivo lakše. Njihovu organizaciju proučavaju vekovima, dok je veliki broj neverovatnih činjenica vezanih za njihov život inspiracija mnogima da na kraju, budu vredni kao pčele! – kaže David Mardešić. Doprinos pčela je mnogo veći od samog meda koji daju, a sve te važne informacije delimo kroz druženja, edukacije, medene večeri sa željom da od grada zajedno napravimo dobro mesto za život svim polinatorima.

Edukacija

Edukacija

Kakvog je kvaliteta med koji nastaje u gradu?

Gradski med i med koji se koristi kod vas je vrhunskog kvaliteta, a posebno se preporučuje ljudima koje muče alergije kako bi njihovi organizmi stekli prirodnu odbranu od polena.

Naša pčelinja oaza se nalazi u srcu Beograda, na samo kilometar od centra grada. U svom habitatu uz beogradske Silose svoje mesto je pronašlo 40-ak košnica. Prve košnice su postavljene tokom 2020. dok je trenutni izgled pčelinjaka rezultat velikog rada i truda u protekle dve godine. Našim pčelicama smo do sada posadili preko 2000 medonosnih biljaka, a i pored toga, hrane ima dovoljno u okruženju.

Kako funkcioniše prikupljanje meda u gradu?

Iako na prvi pogled deluje da Beograd nije mesto za pčele usled zagađenosti vazduha, pčele ipak uživaju u svom domu na Dorćolu. Možemo sa sigurnošću da kažemo da ni u jednom stadijumu pčelinjeg razvoja nisu trpele, šta više razvoj je bio brži i bolji nego kod pčele na drugim mestima. Razlog dobrog napretka pčela leži u raznovrsnom bilju koje raste u Beogradu i koje cveta od kraja februara pa do kraja septembra kada se završava cvetanje na obali Dunava. Bizina vode i Kalemegdana ima pozitivan uticaj na pčele, a pravi dokaz o zdravlju pčela je analiza koju smo uradili na Veterinarskom fakultetu i koja potkrepljuje sve gore navedeno. Ove godine su pčelice bile izuzetno vredne te su uspele da prikupe 3 različite vrste meda iz šireg centra grada.

silosi i beogradski med

silosi i beogradski med

Belgrade Spring – Bagremov med iz srca grada, koji nema samo nektar bagrema kao iz Šumadije ali ima nektara iz biljaka koje krase Botaničku baštu i koje su ovu kombinaciju učinile neverovatnom. Ukus kakav se može naći samo u Beogradu.

Belgrade Summer – Veliki deo Dorćola je u drvoredima lipe i kao takva dominira u našoj letnjoj varijanti. Naravno, lipa nije sama već je za dobar deo ukusa zadužene i biljke iz familija ruža kojih ima u ovom medu.

Belgrade Autumn – Beogradski medljikovac. Ko voli malo jači med, ovo je pravi ukus za vas! Beogradska medljika koju su pčele skupljale sa leve obale Dunava je i prvi beogradski med sa zlatnom medaljom za kvalitet!